fbpx
מערכות אנרגיה סולארית - ענבר אנרגיה סולארית
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

שאלות ותשובות


+ מהם לוחות סולאריים?

כידוע, השמש מהווה מקור אנרגיה בלתי נדלה לחיים על פני כדור הארץ, ואחת ממטרותיה החשובות של האנושות היא ללמוד כיצד ניתן לנצלה ולהמירה לאנרגיות אחרות, כגון חשמל וחום. בהשוואה למקורות אנרגיה אחרים בהם אנו משתמשים להפקת חשמל, תהליך ההמרה של אנרגיית השמש הינו ידידותי מאוד לסביבה ואינו כרוך בנזקים לאדם, בעלי חיים, מים או קרקע. תפקיד מרכזי בהליך זה ניתן ללוחות הסולאריים עצמם, בהם הופכת קרינת השמש לזרם חשמלי אשר ניתן יהיה בסוף התהליך להשתמש  בו לצרכים ביתיים או תעשייתיים, בין אם לצריכה עצמית או להעברה לרשת החשמל הארצית של חברת החשמל.

כיצד לוחות סולאריים עובדים

לוחות סולאריים. אילוסטרציהלוחות סולאריים, המכונים גם פאנלים סולאריים, מותקנים על ידינו לאחר תכנון מעמיק בשאיפה להשיג ניצול אופטימלי של קרינת השמש. המרכיב העיקרי בכל הלוחות הסולאריים בימינו הוא הסיליקון, אם כי קיימים גם פיתוחים העושים שימוש במרכיבים אורגניים מסוימים. סוגים של תאי הסיליקון שונים מבחינת מבנה ופוטנציאל תפוקה, כך למשל, תא חד גבישי עובד בנצילות העומדת בממוצע על 18%, תא דק כ-11% ותאים רב גבישיים כ-16%. לאחר ההתקנה מתחילים התאים להגיב לפוטונים המצויים בקרינת השמש המגיעה אלינו ולייצר מטענים חשמליים. תנועתם של המטענים היא הזרם החשמלי, שאותו ניתן להעביר באמצעות ממירים וכבלים חשמליים למכשירים שונים, לאגור בבטריות או להזרימו לרשת החשמל הארצית המופעלת על ידי חברת החשמל.

היבטים חשובים של לוחות סולאריים

חשוב לדעת כי ישנן לא מעט חברות המייצרות לוחות סולאריים, אשר נבדלות זה מזה במספר היבטים: מגוון הפנלים המוצעים, הספק הפנל, נצילות, גודל, זמינות בארץ, שירות ועוד. אחת הנקודות החשובות ביותר שאליהן יש להתייחס היא השפעת הטמפרטורה על הספק הלוח, ומדובר בנושא מהותי לארצנו החמה. בעיקרון, בכל הלוחות ההספק קטן כשהטמפרטורה גבוהה, ולכן ישנה חשיבות להתקנה נכונה ומקצועית, המאפשרת פעילות אופטימלית של הלוח הסולארי. בנוסף, יש לתת את הדעת על על עמידת היצרן בתקנים אירופאים גם אם הייצור עצמו נעשה בארצות המזרח הרחוק, וכן על האחריות והשירות הניתנים למוצר ולתפוקתו לאורך השנים.

לפרטים נוספים

המעוניינים לקבל פרטים נוספים אודות לוחות סולאריים והתאמת מערכת לצרכיהם, מוזמנים ליצור קשר עם ענבר אנרגיה סולרית באמצעות האתר או בשיחת טלפון למספר 08-9334041.

+ מהם היתרונות של ענבר אנרגיה סולרית על פני חברות אחרות?

ענבר מתקינה ומתחזקת מאות מערכות סולאריות בהיקף של עשרות מגה-וואט, שהראשונות שבהן עובדות מעל ל-4 שנים. בימים אלה נמצאת החברה בעיצומו של תהליך הקמת פרויקטים בגודל בינוני בהספק של כ- 15 מגה וואט על גגות. לניסיונה המקצועי של ענבר יש להוסיף את זכייתה בכמה מכרזים עירוניים להקמת מערכות אנרגיה סולארית על גגות בתי ספר ומבני ציבור בירושלים, באשדוד, בחיפה, בשדרות ובבאר טוביה ועוד מאות מערכות מסחריות שהוקמו בהסדרות הראשונות.

החברה מוכרת על ידי כל הבנקים בישראל. בזכות הקשרים הטובים עם הבנקים יכולה ענבר היכולת לסייע בקבלת מימון להקמת מערכות ליצור אנרגיה סולארית. מראשית דרכה סיפקה ענבר אנרגיה סולרית פתרון Turn-Key EPC מלא, אשר כולל רישוי ופיתוח לפרוייקט והסכם בנקבילי לרכש, להקמה ולתחזוקה. קשרי העבודה המבוססים של ענבר עם ספקיות הציוד השונות ועם הבנקים מסייעים לה בניהול מדויק של הפרויקטים.

חוזה ה- EPC (תכנון, רכש והקמה) של ענבר כולל ערבויות משמעותיות, הבטחת ביצועים וקנסות שמפצים על אי-עמידה בביצועי מערכת האנרגיה הסולארית. בנוסף ענבר לוקחת על עצמה את הסיכונים שבהקמה ובתפעול של המערכת הסולרית. חוזה ההקמה מבטיח את הקמת המערכת בזמן, בתקציב ובביצועים המובטחים. חוזה התפעול המקיף מבטיח את ביצועי המערכת לייצור אנרגיה סולארית לאורך חיי המערכת.

+ אילו סוגים של מערכות אנרגיה סולארית מקימה ענבר?

ענבר אנרגיה סולרית מתמחה בתכנון, בהקמה ובתחזוקה של מערכות אנרגיה סולארית בהספק החל מ-50 קילו וואט (מערכת סולארית מסחרית), כולל מערכות בגודל בינוני (החל מ-50 קילו וואט ועד 5 מגה וואט)
וכן מערכות גדולות (מעל 5 מגה וואט), על גבי גגות ועל הקרקע.

נוסף על תכנון והתקנה של מערכות סולאריות, מציעה ענבר תחזוקה ושירות עבור מערכות פוטו וולטאיות במגוון אפשרויות: ניטור בלבד, תפעול ותחזוקה בסיסיים ותפעול ותחזוקה מורחבים, הכוללים ביצוע שטיפות למערכת הסולרית.

בנוסף, ענבר מבצעת בדיקה מתקדמת למערכות סולאריות המחוברות לרשת החשמל. בדיקה מסוג זה מתבצעת בעבור יזם המעוניין לרכוש מערכת קיימת או עבור בעל מערכת המבקש לדעת אם הביצועים שלה מתאימים לביצועים המצופים מהמערכת.

ענבר אינה מקימה מערכות סולאריות ביתיות.

+ מהם ההבדלים בין התקנת מערכת אנרגיה סולארית במכסת מונה נטו להתקנת מערכת במכסה אחרת?

הליך רישוי פשוט יותר – לעומת הסדרות קודמות שהיו הסדרות יצרניות ודרשו קבלת רישיון ייצור על כל המשתמע מכך (הוכחת יכולת כלכלית, בדיקה סטטוטורית מקיפה ועמידה בדרישות סף מחמירות), הסדרת מונה נטו היתה הסדרה צרכנית אשר דרשה היתר בנייה מצומצם ומונה תעו”ז בלבד.

הסדרת מונה נטו היתה ההסדרה הראשונה שלא היתה כרוכה בסבסוד ממשלתי לתעריף הייצור.

אופן קביעת גודל המתקן – בהסדרת מונה נטו נקבע גודל המתקן המקסימלי בהתאם לצריכה, בניגוד להסדרות קודמות שבהן חברת החשמל התחייבה לרכוש את כל החשמל שיוצר. ההסדרה כללה מנגנונים למכירת עודפים לצרכן אחר, אשר אינם היו כלכליים וטובים רק לצורך מזעור ההפסדים במקרה שבו לא ניתן לצרוך את כל החשמל.

אופן החיבור לרשת החשמל – במונה נטו, כמו במערכת ביתית או מסחרית, החיבור היה לארון החשמל הראשי של הצרכן בעוד שמערכת בינונית מצריכה הקמת חיבור חדש לרשת החשמל. חיבור לארון קיים מוזיל משמעותית את עלות החיבור בהשוואה למערכת בינונית.

+ מהן ההזדמנויות העסקיות הטמונות בהסדרת מונה נטו לייצור אנרגיה סולארית?

הסדרת מונה נטו לייצור אנרגיה סולארית מיועדת לצרכנים המעוניינים להפחית את עלויות החשמל באמצעות ייצור חשמל עצמי, וברשותם שטח גג פנוי לבניית מערכת סולארית. ההסדרה מאפשרת לקבע את מחיר החשמל מראש ל- 25 שנה, ומבטיחה חשמל ירוק וזול שאינו מושפע משינויים במחיר החשמל במשק. ההסדרה נותנת פתרון לייצור עודף של חשמל (למשל בשבתות ובחגים) באמצעות מנגנון שמזכה בקרדיט עבור עודפי הייצור. הקרדיט על ייצור חשמל עודף הוא קרדיט כספי, שמאפשר ליהנות משני העולמות: הקטנת הצריכה בשעות השיא ובו בזמן זיכוי גבוה על ייצור בשעות אלו.

עליית מחיר החשמל, יחד עם ירידת מחירי מערכות אנרגיה סולארית מאפשרים תשואה גבוהה על ההשקעה בהקמת המערכת. החיסכון בהוצאה על חשמל יביא להחזר עלות המערכת בפחות מ- 10 שנים, ואחריהן ייהנה הצרכן מחשמל חינם במשך כ- 15 שנים נוספות. במונחים פיננסיים, התשואה השנתית הממוצעת תהיה בין 10-12%, שזו תשואה גבוהה מאוד להשקעה תשתיתית ללא מינוף.

+ מהו התהליך הנדרש להקמת מערכת לאנרגיה סולארית בישראל?

התהליך שהגדירה רשות החשמל הנדרש להוצאת רישיון הפעלה למערכת סולארית הוא נגזרת של חוק התכנון והבנייה.

בהתאם להנחיות החוק, נדרשת הוצאת היתר עבודה מצומצמת למתקן הסולארי. תהליך הוצאת היתר הבנייה ו”טופס 4″ לבניית מערכת סולארית הינו תהליך מורכב אשר יש להשלימו טרם הגשת הבקשה לחברת החשמל.

ענבר אנרגיה סולרית מנוסה בהוצאת היתרים למערכות סולאריות ומלווה את הלקוח בכל שלבי רישוי המערכת ועד להפעלתה המסחרית.

שלבי הרישום:

 • היתר למבנה עליו מתוכננת לקום המערכת, הכולל חתימת הוועדה המאשרת (הוועדה לתכנון ובניה), גרמושקה מאושרת, היתר וטופס 4 למבנה – באחריות הלקוח.
 • התקשרות עם עורך בקשות להיתר בניה – ענבר מבצעת עבור הלקוח.
 • בדיקת המבנה על-ידי מהנדס קונסטרוקציה להתאמה למערכת סולארית – באחריות ענבר.
 • הגשת בקשה ומסמכים נלווים להיתר בניה – באחריות ענבר.
 • דיון ואישור בוועדה המקומית.
 • תשלום אגרה לוועדה המקומית עבור היתר בניה – באחריות הלקוח.
 • קבלת היתר בניה למערכת.
 • הקמת המערכת הסולארית.
 • חתימה על המסמכים הדרושים ל”טופס 4″ והגשתם לוועדה לתכנון ובנייה.
 • קבלת “טופס 4” למערכת הסולארית.
 • בדיקת המערכת הסולארית על ידי חברת חשמל.
 • קבלת היתר הפעלה ממנהל החשמל במשרד האנרגיה והמים.

+ ראיון עם שי פורת, מנכ”ל ענבר אנרגיה סולרית

ראיון עם שי פורת, מנכ”ל ענבר אנרגיה סולרית בכנס אילת אילות שהתקיים ב- 26-29 בנובמבר 2012.

הראיון בוצע על ידי עיתונאי פורטל תשתיות.

בראיון האישי סוקר שי את הנושאים הבאים:

1. התחומים העיקריים בהם ענבר מתמקדת בימי סוף שנה
2. מאמצי ההכנה למכסת מונה נטו כולל שיפור תהליכי רכש והקמה
3. דיעה אישית אודות המלצות וועדת קנדל בנושא עלות ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת
4. עתיד התחום הסולארי בישראל בעידן העדר סובסידיה ממשלתית

+ שי פורת בהרצאה על מערכות סולאריות בינוניות

שי פורת בהרצאה על מערכות סולאריות בינוניות.

הרצאה שהעביר שי פורת בכנס תשתיות סביבה ואנרגיה שהתקיים ב- 2 בספטמבר 2010, בנושא תכנון והקמת מערכות אנרגיה סולארית בגודל בינוני.

בהרצאה סקר שי את הנושאים הבאים:
1. שיקולים תכנוניים בהקמת מערכות בגודל בינוני
2. סיכונים לכל אורך שלבי הפרוייקט: תהליך הרישוי המורכב, ההקמה והתחזוקה
3. תיאום עם הגורם המממן ועם היועצים הטכניים
4. ניפוץ מיתוס הבטחת התפוקה
5. איך מחשבים יחס ביצועים – Performance Ratio
6. זמינות מערכות אנרגיה סולארית
7. תחזוקת מערכות פוטו וולטאיות
8. חשיבות מערך ניטור ובקרה מקצועי ומנוסה
9. תהליך הרכש ומשמעות הבחירה בספקי ציוד מובילים לפנלים וממירים, בעלי איתנות פיננסית
10. עמידה בלוחות הזמנים הקשיחים של הקמת מערכת סולארית בגודל בינוני
11. מיגון מערכות סולאריות
12. המלצות ליזמים איך להקים מערכת סולארית בסיכון מינימלי ותשואה מקסימלית

חלק א’:

חלק ב’:

לחצו להשארת פרטים >>

השותפים הטובים ביותר תחת השמש.

למידע נוסף - צרו קשר עכשיו ונשמח לעמוד לשירותכם


שינוי גודל גופנים
ניגודיות