fbpx
מערכות אנרגיה סולארית - ענבר אנרגיה סולארית
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

כתבו עלינו

 • הפרויקט הסולארי שהפך את “טדי” לאחד האצטדיונים המתקדמים בעולם

  כתבה ב”גלובס” מתאריך 26.3.2017:

  לאחר 5 חודשי עבודה הושלמה בימים האחרונים הנחת 2,142 פאנלים סולאריים על גג אצטדיון “טדי” בירושלים, שנפרסו על שטח של כ-5,000 מ”ר, בעלות של 4 מיליון שקלים. הפאנלים החדשים צפויים לייצר כמיליון קילו-ואט שעה בשנה ולחסוך הון.

  לקריאת הכתבה

 • תחזוקת מערכות סולאריות קריטיות לנצילות המערכת

  תחזוקת מערכות סולאריות קריטיות לנצילות המערכת

  מאת: מערכת תשתיות פורסם ביום: 11 ביולי 2013
  קטגוריות: אנרגיה סולארית
  תגיות: אנרגיה מתחדשת, אנרגיה סולארית, ענבר אנרגיה סולארית, שי פורת
  תחזוקת ותפעול מערכות סולאריות קריטיות לנצילות המערכת”

  יתרונותיה של ענבר אנרגיה סולארית בתחום תחזוקת מערכות סולאריות

  שרות ותחזוקה למערכות סולאריות

  שרות ותחזוקה למערכות סולאריות

  מערכות חשמליות מורכבות כמו מערכת סולארית, נדרשות לטיפול מקצועי על ידי צוות מנוסה ומוסמך, בעל ציוד מתאים. בעלי מערכות רבים אינם מודעים לחשיבות הרבה שיש לתחזוקה נכונה ומקצועית של המערכת. ניסיון הלקוחות מראה, כי מערכות שטופלו על ידי אנשים לא מוסמכים ניזוקו באופן חמור, ולעיתים אף בלתי הפיך. במקרים רבים הנזקים באו לידי ביטוי בעלות תיקון מיידית גבוהה מאוד ובנוסף וחמור מכך, תפוקות יקרות הלכו לאיבוד.

  שי פורת, מנכ”ל ענבר סולארית מסביר כי בחברה אותה הוא מנהל “הטיפול המקצועי מבטיח מינימום של ביקורים בשטח ושקט נפשי ללקוח. המערכת הסולארית נמצאת בניטור מתמיד במרכז השליטה והבקרה שלנו כך שכל תקלה תאותר על ידי הצוות ותטופל מיידית, לרוב עוד לפני שהלקוח בכלל הבחין שקיימת תקלה במערכת”.

  האם אתם מתפעלים גם מערכות שאינן נבנו על ידי ענבר?
  הנסיון שצברנו מאפשר לנו לשפר ביצועים של מערכות שלא תוכננו או הותקנו על ידינו ולהביאן לביצועים אופטימליים במסגרת הסכם התחזוקה. ענבר הוכרה על ידי הבנקים המובילים בישראל כחברה מוסמכת להתקשרות בהסכמי תפעול ותחזוקה. הכרה זו הינה למעשה הבעת אמון ביכולות שלנו בתחום זה. אנחנו אחת מהחברות היחידות בענף שהסומכו כקבלן לעבודות הנדסה בנאיות בענף חשמלאות ובענף מתקני אנרגיה סולארית.

  האם יש הבדל בציוד המשמש לתחזוקת המערכות?
  לצורך התחזוקה המקצועית של המערכות ענבר מחזיקה בציוד בשווי של מאות אלפי שקלים, המשמש לביצוע בדיקות תקופתיות מעמיקות ופעילות תחזוקה מונעת, על מנת למזער נזקים עתידיים. הצוותים שלנו עברו הכשרה ייעודית לשימוש בציוד מתקדם זה. הבדיקות השנתיות מבוצעות באמצעות ציוד מדידה ייחודי ומתקדם (כגון מצלמה טרמית ו- I/V Curve אנלייזר) לבדיקת אופייני הפאנלים, איכות הרשת והתפתחות Hot Spots בפנאלים. בנוסף, ביכולתה של ענבר להשתמש בתא ייחוס לבדיקת המערכת עד לרמה של בדיקת תא בודד, לצורך זיהוי חלקים תקולים במערכת, שלא ניתנים לזיהוי בקלות”.

  צוות הניטור והבקרה עוקב אחר ביצועי המערכות באמצעות מערכת מתקדמת של חברת Meteo Control המרכזת את המידע בזמן אמת מהמערכות הפזורות בשטח ישירות למרכז הבקרה. המידע המדויק והמעודכן, עד לרמת הסטרינג הבודד, מאפשר לענבר לזהות את מהות התקלה מרחוק ולהגיב במהירות. בנוסף, התוכנה המתקדמת מאפשרת לנו לנתח את היסטוריית ביצועי המערכות לאורך זמן ולהשוות בין מערכות בעלות נתונים דומים, בכדי לזהות מגמות ועל מנת להביא את המערכות הסולאריות לתפוקות החשמל האופטימליות”.

  האם ניתן להסתפק בביצוע ניטור ושטיפות למערכת?
  “ביצוע ניטור ובקרה רציף למערכות הינו חשוב מאוד בכדי לזהות נקודות כשל ותקלות. עם זאת, מעקב אחר התפוקות אינו מספיק, אם אין ביכולתך לבצע ניתוח מעמיק, להשוות בין מערכות בעלות מאפיינים דומים ולהסיק מסקנות אופרטיביות על הביצועים בפועל לעומת הביצועים הפוטנציאליים של המערכת. במקרים רבים בדקנו מערכות אשר לא נוטרו כהלכה וראינו הדרדרות של עשרות אחוזים בביצועי המערכת, בעוד שהלקוח כלל לא היה מודע לכך ולא יכול היה לדעת כיוון שלא היה לו את הידע המקצועי הרלוונטי או יכולת יחוס למערכות אחרות באותו אזור. הצוות ההנדסי שלנו מתכנס אחת לשבוע ומבצע ניתוח השוואתי לכל המערכות הנמצאות בהסכם שירות ותחזוקה עמנו. המהנדסים מבצעים השוואה של כל המערכות ומזהים מערכות שהביצועים שלהם ירדו. מערכות אלו מנותחות לעומק תוך ניסיון להבין מה גרם לירידה בתפוקה וככל שמתברר כי הדבר נובע מתקלה שאיננה ניתנת לגילוי באופן אחר, היא מועברת לטיפול מיידי על ידי צוות השטח”.

  שי פורת, מנכ”ל ענבר אנרגיה סולרית
  שי פורת – מנכ"ל

  מהי אמנת שירות ומדוע היא חשובה?

  “אמנת שירות מגדירה את אמות המידה לפיהן תטופל כל תקלה בהתאם לאופי, חומרת התקלה ודחיפות הטיפול בה. ענבר עובדת על פי אמנת שירות מוגדרת וברורה, תוך הקפדה על עמידה בלוחות זמנים וליווי הטיפול בתקלה עד פתרונה. ההתחייבות שלנו כוללת ביצוע הפעולות הנדרשות מול ספקי הציוד העיקרי וכן מול חברת חשמל. בנוסף, ענבר יוזמת פעילות תחזוקה ללקוחות שבחוזה שרות, בהתאם לצורך ולנסיבות המשתנות. לדוגמא לאחר מבצע “עמוד ענן” עברו צוותי ענבר בין כל המערכות ובדקו אם ניזוקו מפעילות מערכת כיפת ברזל. הלקוחות תודרכו כיצד לפעול מול מס רכוש ומה נדרש לעשות בכדי להשיב את המערכת לפעילות תקינה”.

  עמודים נוספים באותו הנושא :
  שרות ותחזוקה למערכות סולאריות
  מסלול ניטור ובקרה
  שירות ותחזוקה – מסלול בסיסי
  שירות תחזוקה – מסלול מורחב
  טבלת השוואה בין מסלולי השירות והתחזוקה

  מקור הכתבה באתר תשתיות

 • מערכת תשתיות 4 באפריל 2013
  ריאיון מנכ”ל: נפרדים מחשבון החשמל

  עבור שי פורת, מנכ”ל ענבר אנרגיה סולרית, הקמת מתקנים סולאריים על גגות הן כבר עניין שבשגרה. רק לפני מספר חודשים הודיעה החברה שהיא נמצאת בעיצומו של תהליך הקמת פרוייקטים בגודל בינוני בהספק של כ- 15 מגה וואט על גגות, בהיקף מסחרי של כ- 150 מיליון ש”ח. פרויקט זה מצטרף לזכייתה במספר מכרזים עירוניים להקמת מערכות אנרגיה סולארית על גגות בתי ספר ומבני ציבור בירושלים, אשדוד, חיפה, שדרות ובאר טוביה ועוד מאות מערכות מסחריות שהוקמו בהסדרות הראשונות.
  כעת, משהגיע זמנה של הסדרת מונה נטו, מתפנה פורת בכדי להבהיר מעט יותר על ההיתכנות של ייצור חשמל סולארי באופן עצמאי. “למעשה, ההסדרה מיועדת לצרכנים המעוניינים להפחית את עלויות החשמל באמצעות ייצור חשמל עצמי, אשר ברשותם שטח גג פנוי לבניית מערכת סולארית” אומר פורת. כאשר הוא נשאל מה הדגשים שיש לתת לאנשים המעוניינים להכנס להסדרה, הוא מזכיר את ערכי הגריד פאריטי. “עלות החשמל הסולארי לצרכן נמוכה כבר היום מעלות רכישת החשמל מחברת החשמל, בעיקר בשעות השיא. מחירי החשמל צפויים לעלות, והפער בין מחירי החשמל הסולארי לחשמל הקונבנציונאלי יגדל משמעותית”.
  מלבד ערכי המחיר החשמל הסולארי שהולך ופוחת, יש ערך משמעותי ליציבות המחיר שעתיד להשאר קבוע על פני השנים הבאות. “עלות החשמל הסולארי קבועה וידועה למשך כל חיי המערכת (25 שנים), ואינה תלויה בגורמים חיצוניים מלבד השמש” מסביר פורת “ההסדרה מאפשרת שימוש בחשמל מהרשת כשהייצור הסולארי נמוך מהצריכה, וצבירת עודפים בזמן בו היצור הסולארי גדול מהצריכה. במידה והייצור גדול מהצריכה לאורך זמן ונותרים עודפי ייצור, ההסדרה מאפשרת את מכירתם”.
  על אף המתווה המזמין, יש לא מעט אנשים שחוששים להכנס להסדרה הנוכחית. מה לדעתך ההזדמנויות הטמונות בהסדרת “מונה נטו”?
  “קיבוע מחיר החשמל מראש ל- 25 שנה והבטחת חשמל זול שלא מושפע משינויים במחיר החשמל במשק הם העניין הראשון. לאחר מכן יש לזכור שפתרון לייצור עודף של חשמל (למשל בשבתות ובחגים) באמצעות מנגנון קיזוז מול חברת חשמל, יאפשר לצרוך עודפי חשמל על פני עד שנתיים לאחר ייצורן. הקרדיט על ייצור חשמל עודף הינו קרדיט כספי, מה שמאפשר ליהנות משני העולמות: הקטנת הצריכה בשעות השיא ובו בזמן זיכוי גבוה על ייצור בשעות אלו”.
  shai_porat_post_1

  מהו החזר ההשקעה במונה נטו?
  “עליית מחיר החשמל יחד עם ירידת מחירי המערכות הסולאריות מאפשרים תשואה גבוהה על ההשקעה בהקמת המערכת. החיסכון בהוצאה על חשמל יביא להחזר עלות המערכת בפחות מ- 10 שנים, לאחריהן יהנה הצרכן מחשמל חינם במשך כ- 15 שנים נוספות. במונחים פיננסיים, התשואה השנתית הממוצעת תהיה בין 10-12%, שזו תשואה גבוהה מאוד להשקעה תשתיתית ללא מינוף”.
  האם הקמת מערכת בהסדרת מונה נטו שונה מהקמת מערכת בהסדרה אחרת?
  “מונה נטו היא הסדרה צרכנית, לעומת הסדרות קודמות שהיו הסדרות יצרניות. הדבר מתבטא בהליך רישוי פשוט יותר. זו גם ההסדרה הראשונה שאינה כרוכה בסבסוד ממשלתי לתעריף הייצור. בהסדרה זו גודל המתקן המקסימלי נקבע בהתאם לצריכה, בניגוד להסדרות קודמות בהן חברת החשמל התחייבה לרכוש את כל החשמל שיוצר. ההסדרה כוללת מנגנונים למכירת עודפים לצרכן אחר, אך הם לא כלכליים, וטובים רק לצורך מזעור ההפסדים במקרה בו לא ניתן לצרוך את כל החשמל”.
  בהמשך דבריו מבהיר מר שי פורת כי “בהסדרות הקודמות היזם היה שוכר גג, ומשלם שכירות מהכנסות הפרויקט שנוצרו על ידי מכירת החשמל שיוצר. בהסדרה זו אין הכנסות ממכירה של חשמל, ולכן מודל של שכירות לא קיים. בנוסף, במונה נטו קשה לקבל מימון באותם התנאים של ההסדרות הקודמות כי אין תזרים מובטח. ה”הכנסות” הן פונקציה של הצריכה. למעשה אין תזרים חיובי, אלא הקטנת התזרים השלילי של חשבון החשמל. מסיבה זו הבנקים אינם יכולים לשעבד את הכנסות הפרוייקט כביטחון עבור מימון הקמת המערכת”.
  מערכת סולארית מסחרית בית ספר דנמק ירושלים
  מה היתרונות שלכם על פני חברות אחרות במשק הסולארי?
  “ענבר מתקינה ומתחזקת מאות מערכות סולאריות בהיקף של עשרות מגה-וואט, הראשונות שבהן עובדות מעל ל-4 שנים. החברה מוכרת על ידי כל הבנקים בישראל. בזכות הקשרים הטובים עם הבנקים יש לנו את האפשרות לסייע בקבלת מימון. חוזה ה- EPC של ענבר כולל ערבויות משמעותיות, הבטחת ביצועים וקנסות שמפצים על אי-עמידה בביצועי המערכת. חוץ מכל אלו, אנחנו לוקחים על עצמנו את הסיכונים שבהקמה ובתפעול המערכת. חוזה ההקמה מבטיח הקמת המערכת בזמן, בתקציב ובביצועים המובטחים. חוזה התפעול מקיף מבטיח את ביצועי המערכת לאורך 25 שנה”.
  איך הניסיון שצברתם אמור לעזור לכם בהסדרה הנוכחית?
  “מראשית דרכנו סיפקנו פיתרון Turn-Key EPC מלא, אשר כולל רישוי ופיתוח לפרוייקט והסכם בנקבילי לרכש, הקמה ותחזוקה. קשרי העבודה המבוססים של ענבר עם ספקיות הציוד השונות ועם הבנקים יסייעו לה בניהול מדויק של פרוייקטי ההקמה במסגרת מכסת מונה נטו. בפרוייקטים אלה כאמור, אין מרווחי בטיחות להגנה מטעויות ולכן ההתנהלות סביבם מחייבת משנה זהירות ומקצועיות מירבית.
  לסיום, האם יש הבדלים בהתקנה בין מערכת במכסת מונה נטו למערכת במכסה אחרת?
  “ההבדל העיקרי בין מערכות במונה נטו למערכת בהסדרה הבינונית (יצרנית) הוא בצורת החיבור לרשת החשמל. במונה נטו, כמו במערכת ביתית או מסחרית, החיבור הוא לארון החשמל הראשי של הצרכן לעומת מערכת בינונית שמצריכה הקמת חיבור חדש לרשת החשמל. חיבור לארון קיים מוזיל משמעותית את עלות החיבור בהשוואה למערכת בינונית. הבדל נוסף הוא הליך הרישוי – ההסדרה הבינונית שהיתה הסדרה יצרנית, דרשה קבלת רישיון ייצור על כל המשתמע מכך (הוכחת יכולת כלכלית, בדיקה סטטוטורית מקיפה ועמידה בדרישות סף מחמירות). לעומת זאת הסדרת מונה נטו הינה הסדרה צרכנית הדורשת היתר בניה מצומצם ומונה תעו”ז בלבד”.

  לכתבה במערכת תשתיות לחצו כאן

  מערכת תשתיות 4 באפריל 2013
 • מערכת תשתיות 14 במרץ 2013
  מודלים כלכליים ואתגרי מימון

  אורי צפריר, סמנכ”ל פיתוח עסקי, ענבר אנרגיה סולרית בפאנל “מודלים כלכליים ואתגרי מימון” בכנס “אנרגיית העתיד”
  מאת: מערכת תשתיות פורסם ביום: 14 במרץ 2013
  קטגוריות: אנרגיה סולארית

  מערכת תשתיות 14 במרץ 2013
לחצו להשארת פרטים >>

השותפים הטובים ביותר תחת השמש.

למידע נוסף - צרו קשר עכשיו ונשמח לעמוד לשירותכם


שינוי גודל גופנים
ניגודיות